freya_victoria (freya_victoria) wrote,
freya_victoria
freya_victoria

Марсель Польж


На фотографії: арешт Марсель Польж

"Нім, 2 жовтня 1944 року. В камері тюрми особливого режиму Марсель досі не втрачає надії на затримку страти, можливо, відрочення, а може, навіть, хто зна, якесь диво. Її злочин? В очах визволителів Франції, приниженої гітлеровською окупацією - непростимий. Адже Марсель віддалася фріцові, комендантові місцевого гестапо, який нахабно носив схоже на французьке прізвище Сен-Поль. Чи то з кохання, чи то з потреби в грошах або в продовольчих продуктах, народжена 1907 року Марсель Польж, як і багато її землячок, "давала" ворогові і була затримана. В часи дефіциту, коли всього бракувало, розкішний спосіб життя білявки з "усім відомою фігурою" не могли не помітити. Особливо тому, что дівчина користується місцевою славою від часу, коли, ще сімнадцятирічною, позувала гольцем скульпторові, другові Жана Мулена. "Дівчина з козенятком" зображує струнку, гнучку німфу, що дивиться на невинну тваринку. Скульптура прикрашає міський парк, однак під час окупації за таємничих обставин позбулася однієї руки. Зрозуміло, що персона моделі не всім подобається.

Скульптура роботи Марселя Курбьє, 1925 рік, "Дівчина з козенятком". Натурниця: Марсель Польж, уроджена Батту.Газета "Le Populaire", що розповсюджується в Нижньому Лангедоку, Руергу і Росільйоні, виказує всі ниці вчинки жінки: "Мадам Польж визнала, що щодня отримувала від мадам Ж., м'ясничихи з Ля-Пласет, кілограм м'яса, а також два-три літри молока. І це ще не все. Регулярно, два-три рази на тиждень, за наказом нацистського коменданта Сен-Поля отримувала також дичину. Крім того, користувалася послугами шевця та парикмахерок задурно. Все це в обмін на відомі послуги." А тим часом, підсумовує редакція, робочий клас і його потомство конали з голоду.
23 вересня 1944 року блудниця, яка в окупованій країні наважилася вільно розпоряджатися власним тілом, мусила предстати перед воєнним судом у переповненому залі. Голова суду Одібер оголосив початок процесу. Знадвору більше тисячи роззяв юрбиться за парканом, натовп виливається на широку вулицю. Коли з'являються зірки дня - мадам Польж та її чоловік-футболіст - натовп ремствує. Хоча звинувачена в колаборації і позбавлена гарних платинових кучерів, жінка крокує випростана, навіюючи повагу. За нею тупцює пригнічений, зніяковілий чоловік, що виступає співвинуватцем.
Одібер розпочинає слухання. Марсель відповідає чітко, без емоцій. З чоловіком, що спричинив скандал, познайомилася з приводу заняття обранного помешкання. Їхні стосунки швидко стають "дружніми". Марсель користується ним, щоб робити послуги багатьом особам. Тим часом, зізнання свідків вражають. Мадам Дюга, м'ясничиха за фахом, знає звинувачену через швагра-парикмахера. Зрадниця була готова продати його сестру німцю. Зажадала від мадам Дюга кілограм м'яса, щоб купити його милосердя. Наступною дає свідчення згадана сестра. Підтвердила без тіні сумніву, що мадам Польж була коханкою коменданта, але водночас підкреслила свою вдячність до звинуваченої, яка заступилася за її сина, завдяки чому той уникнув вивезення на роботи до Німеччини. В обмін на цю послугу, уточнює жінка, мадам Польж могла розраховувати на безкоштовні косметичні процедури.
В залі раз за разом вибухують оплески. Голова трибуналу погрожує вигнати публіку. Забирає голос і засуджує огидні вчинки нібито шляхетної жінки, що тільки вдає невинність. Пригадує, що її витрати перевищують прибутки, а провини перевищують добрі вчинки. Перед лицем страждань, знесених батьківщиною, вердикт може бути лише один. Отже голова вимагає найвищої міри покарання для жінки, що за жменьку золота і шмат м'яса зраджувала Францію. Перед лицем стількох незаперечних фактів воєнний суд в Німу засуджує зрадницю до смерті. 2 жовтня вибриту наголо Марсель Польж проводять містом аж до шибениці. Там вже мертве тіло для втіхи юрби мусило знести покуту для грішниці, останнє приниження було завдане палицею від метли."

Фрагмент з книжки Діан Дюкре "Заборонена плоть"
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment