freya_victoria (freya_victoria) wrote,
freya_victoria
freya_victoria

Аксана Бязлепкіна "Посткаланіяльны дыскурс і Беларусь: гісторыя, літаратура, ідэалогія"

Дали мені посилання на чудову статтю біларуської дослідниці про те, чому ніяк не можна застосовувати постколоніальний дискурс до відносин Росії/СРСР та Біларусі. Там прекрасно все!

"Г. Імпосці, залічыўшы Расію да каланізатараў, адзначыла яе прынцыповае адрозненне ад класічных еўрапейскіх імперый: адсутнасць прасторавага разрыву паміж метраполіяй і калоніямі. "


Це зовсім не є унікальним. Австро-Угорщина також не мала просторового розриву зі своїми колоніями, і це аж ніяк не заважало їй бути імперієй. І, наприклад, асимілювати чехів так само, як Росія/СРСР робили це з українцями та біларусами, так що ті ледь не втратили власну мову.

"Г. Імпосці падкрэсліла надзвычайнае месца рускай мовы як агульнай мовы для пятнаццаці саюзных рэспублік: праз яе пасярэдніцтва творы нерускамоўных аўтараў дасягалі шырокай аўдыторыі ў 250 мільёнаў; "

О, це знайома радянська ідеологія: про благодійний вплив російської мови та її гармонійне співіснування з іншими мовами.
Як на мене, не дуже важливо, що 250 мільйонів людей (теоретично) можуть прочитати Янку Купалу російською, коли більшість біларусів вже не розмовляють біларуською у повсякденному житті. За це можна подякувати "агульнай мове". Завдяки "другій рідній", як Брєжнєв казав, ми тепер маємо такі чудові мовні явища як трасянка та суржик.
Щодо цього твердження:

"Пры гэтым беларуская савецкая літаратура не мела праяў каланіяльнасці ці посткаланіяльнасці"


я, на жаль, недостатньо знаю про біларуську літературу, щоб сперечатися (крім Янки Купали до мене нічого не дійшло, попри особливу роль російської мови у популяризації біларуської літератури), а конкретних аргументів авторка не наводить.
Якщо це насправді так, то біларуській літературі страшенно пощастило. В української радянської літератури виразний присмак провінційності. А відбір книжок до шкільної програми - це окрема пісня: складається враження, ніби Україна - це суцільне село. (Нічого поганого в селі не бачу, але це спотворена картина.)
А ось тут не посперечаєшся:

"робіцца відавочным неперспектыўнасць шырокага распаўсюджвання посткаланіяльных поглядаў у Беларусі з прычыны магчымых непапулярных высноў у дачыненні да суседніх краін (тут трэба ўлічыць колькасць этнічна рускага насельніцтва Беларусі)"


Небезпечна штука, ця постколоніальна теорія! Можна зробити дуже невтішні висновки про (колишню) метрополію. Представники імперського народу можуть і образитись...
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment