freya_victoria (freya_victoria) wrote,
freya_victoria
freya_victoria

Популярна думка, нібито фемінізм "зіпсував" жінок та чоловіків, жінки стали "мужеподібними", а чоловіки навпаки "женоподібними". (О жах, жах, останні дні прийшли!) Насправді це не зовсім так чи навіть зовсім не так.
В патриархальному суспільстві гендерні ролі суворо диференційовані, існує ідея, що жінки мають поводитись певним чином, бо воні жінки, а чоловіки іншим, але теж чітко встановленим чином, бо вони чоловіки. Існують певні ідеали "мужньості" та "жіночності". Шаг вліво, шаг вправо... При тому, реальним людям складно дотримуватись цих стандартів, бо люди вони такі, живі і різні, а певні риси рознесені до Ме та Жо досить довільно - уявлення про те, що "жіночно", а що "мужньо", час від часу змінюється (наприклад, глибока емоційність колись вважалася чоловічою рисою). Коротше, складно людям, а будь-які риси та схильності, що "не личать" твоїй статі за цією концепцією треба в собі давити, а розвивати ті, що "личать". Мало хто вписується в ідеали повністю, більшості треба ламати себе певною мірою.
Так ось, фемінізм проти цих окремих "кодексів" поведінки залежно від статі (гендерних стереотипів). Що натомість? Кожна особистість хай виявляє ті риси, що їй притаманні, не переймаючись, чи "пасують" вони до її статі, та розвиває те, що для себе вважає найкориснішим та до чого "душа лежить". Не треба соромитись своїх рис, які вважаються "нежіночними" або "немужніми", не треба їх в собі давити чи женутися за недосяжним ідеалом. Звісно, все це в рамках певних етичних норм, які - увага! - однакові для жінок та чоловіків. Що прийнятно для жінок, прийнятно і для чоловіків, і навпаки.
Як на мене, це чудово! Більше свободи проявів для кожної окремої людини. Більше різномаїття характерів та індивідуальностей, бо кожна людина, незалежно від статі, містить в собі унікальну комбінацію рис - і будь-яку можна розвивати та виявляти, без обмежень гендера.
Що ми втрачаємо? Оскільки зникає необхідність втискати себе в прокрустово ліжко ідеалів мужньості чи жіночності, все менше людей будуть ламати себе, щоб відповідати старим ідеалам. І людей, наближених до цих ідеалів, ставатиме все менше. Велика плата за зняття цього ярма? Як на мене, невелика втрата.
До речі, до повної зміни парадигми ще далеко, гендерні ролі лише трохи попливли (а вже така паніка!), ідеали жіночності та мужності все ще мають велику владу над розумами людей, неписані кодекси поведінки для чоловіків та жінок все ще певною мірою працюють. Ми зараз лише у процесі змін, це ще далеко не кінець, і тим, хто вже панікує, що жінки/чоловіки вже не ті, треба приготуватися до набагато більш шокуючого. Далі буде :D
Tags: фемінізм
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments