freya_victoria (freya_victoria) wrote,
freya_victoria
freya_victoria

Чому я не вірю у невидиму руку ринку

Originally posted by morreth at Чому я не вірю у невидиму руку ринку
Ну тобто, не вірю, що вона сама все владнає й розрулить.

Всім притомним людям зрозуміло, що жодної руки нема, а є баланс інтересів, на якому зрештою зупиняються сторони товарно-грошової угоди. І оскільки цей баланс - річ нестала, залежна від багатьох перемінних, динамічна - але стабільно діюча, метафора "невидимої руки" справді працює: начебто дійсно існує якась рука, яка виписує всі ціни на ринку приблизно в одну категорію, робить так, що гірше коштує дешевше, а краще - дорожче, ну і всяке таке.

Але ця метафора не повинна приховувати від нас реальність: насравді на ринку діють люди, які прееслідують свої інтереси та стикаються зі своїми обставинами. Одному принципово продати швидше й дешевше, іншому - отримати найвищу ставку, третьому - хоча б повернути збитки. Людський фактор також працює на всі заставки: продавці можуть змовитися й утримувати ціни або хтось один може скупити весь товар та встановити монополію, про людське око діючи через агентів, або скористатися з інсайдерської інформації... Розумієте, до чого я?

Так, одним з потужних факторів ринкової гри є присутність держави.
І ві ніяк не втримаєте гравців, які мають доступ до цього ресурсу, від користвання ним. Лобіювання своїх інтересів. Давання хабарів. Єдиний засіб - це скористатися з тієї ж держави та її карного механізму і давати "невидимій руці" по пальцях щоразу як та рука лізе до коліщат державної машини.

Сподівання на "невидиму руку" = корумпована держава.

Колись я сказала: якщо у справі українізації покластися на "невидиму руку ринку" - українській мові гапки.

Я не розшифрувала свою думку, а дарма.

Бо нема жодної "невидимої руки ринку" - є лобісти, які мали й мають свій кавал хліба з маслом, закуповуючи у Росії книги, фільми, серіали та користуючися з того, що можна не вкладати гроші у переклад. І це потужне лобі, яке не соромилося лізти до державних коліщат та пвдкручувати їх у потрібну сторону.

Протидіяти йому можна тільки аналогічним засобом: підкручуванням державних коліщат у потрібну нам сторону. Але не "невидимою рукою", а відкрито та вголос тиснучи проросійських лобістів. Хочеш купувати російський серіал? Вкладайся в дубляж: в українських голосових акторів, перекладачів, звукооператорів. Дорого? Вкладайся у виробництво українських серіалів. Хочеш наварити на світовому бестселері? Вкадайся в український перекад та видавництво. І так надалі.
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments