freya_victoria (freya_victoria) wrote,
freya_victoria
freya_victoria

Женщины Древней Руси

Оригинал взят у tin_tina в Женщины Древней Руси
Перегортаючи знову цю книжку - варто її читати, але тим прикріше відзначати її хиби, зокрема, повне ігнорування як українських документів, так і української історіографії. Хоча б задля цікавості порівняти правове і соціальне становище "московиток" і "русинок" (зокрема, волинянок), що там спільного, що відмінного. Ну й ляпи вдалося б прибрати. Скажімо, Анастасія, донька Ярослава Володимировича, не переходила в католицтво перед одруженням. Навпаки, це її майбутній чоловік і так само майбутній угорський король Андрій, а тоді ще втікач з Угорщини Ендре хрестився у Києві, де знайшов притулок (до того був язичником). І не міняла Анастасія імені на Асмунду. В угорських джерелах вона відома як королева Несте, натомість Асмунд - це монастир, де, згідно з легендою, вона була похована.


Так само негаразд вийшло з іншою київською князівною, Євпраксією Мстиславівною, яку після шлюбу з членом візантійської імператорської родини називали Зоєю, а ще вона відома як Добродія. Не могла ця Євпраксія стати приятелькою й ученицею царівни Анни Комніни - коли київська князівна приїхала до Костянтинополя, Анна вже кілька років сиділа в монастирі, де замкнув її царственний брат (Анна намагалася зіпхнути його з престолу, зробивши базилевсом свого чоловіка). Як не раз жалілася Анна, ні родичів, ні приятелів до неї не пускали, тим паче не дали б можливості познайомитися із зовсім новою своячкою.

Так само ніхто не чекав від Євпраксії-Зої народження спадкоємця престолу. Спадкоємець вже був, крім того, Євпраксія і її чоловік були тільки далекими родичами, належачи до бічної вітки династії Комнінів.

Кого б цікавили Анастасія та Євпраксія, то колись я робила собі невеличкі виписки про них. Це Анастасія, це Євпраксія-Зоя.

Та гаразд, обидві ці князівни жили доволі давно, не образяться, якщо їх якось не так назвати. Але ж Наталя Полонська-Василенко, названа Н.Пушкаревою "польським істориком", - майже що наша сучасниця! І, звісно, ніякий вона не польський історик. Українка, жила в Києві, пізніше змушена була емігрувати на Захід, займалася українською історією. Залишила надзвичайно цікаві спогади. Ось це вони дуже рекомендую.

Спогади
Оригінал цього запису знаходиться на платформі http://tin-tina.dreamwidth.org/366422.html
Tags: історія
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Українські прислів'я і приказки

  Деякі прислів'я та приказки мають варіанти з маловідомими кінцівками, подекуди неочікуваними))) Можете спробувати вгадати :) "Язик доведе…

 • Аффтар (жжот): Arhistratig

  *** анфиса буферную зону имеет впереди себя что крайне затрудняет доступ к её загадочной душе *** ну да я обещал я помню но это же не прямо щас…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 7 comments