freya_victoria (freya_victoria) wrote,
freya_victoria
freya_victoria

Катерина Білокур

bilokur

"Її батьки, прості селяни, не розуміли захоплення дочки малюванням. Односельці розпускали про неї всілякі нісенітниці, що, мовляв, з нечистою силою знається, чортів малює... А була ж вона невтомною трудівницею, всяку роботу виконувала, а малювання любила над усе. І вродою чарувала: хлопці не лише зі свого села, а й із сусідніх біля неї упадали, до неї сватались. А вона: "Як дозволиш малювати, то піду за тебе!" - "Та що це ти, Катерино, надумала, та отямся!"
берізка

"Мисткиня усвідомлювала, що малює незвичайні картини, але помочі не діставала нізвідки. А мати говорила, що соромить її перед людьми, бо заміж не виходить. І, доведена до відчаю, в листопаді 1934 р. надумала втопитися в річечці Чугмак, що протікала в кінці городу. А топитися зовсім не хотіла - жити хотіла й довести всім, що вона таки художниця. На щастя, не втопилася, але та пригода коштувала їй дорого - застудила ноги й до кінця днів своїх ходила з ціпком... Свою драматичну долю вона символічно зобразила на картині "Берізка": стоїть красива, але безпомічна - з обрубаним гіллям."
З листа за два тижні до смерті:
"І тепер я не малюю уже два роки... ото тільки й мого діла, що дрова рубать, торф ношу, попіл виношу, піч топлю, біля старої хворої баби ходжу, то подаю їй, то після єї прибираю, ганчірки перу та на свої рученьки дивлюсь та приказую, та плачу: "Ой рученьки мої золоті, дорогі, та яку б ви красу створили, та скільки б ви чарівних картин створили, а ви кублитесь у попелі та бовтаєтесь у брудній воді..."

"Українки в історії", Киів, "Либідь", 2006, ст.242, 245

БуйнаЖоржиниКвітиВвечеріПольовіКвітиПівники
Tags: Україна, мистецтво
Subscribe

 • Українські прислів'я і приказки

  Деякі прислів'я та приказки мають варіанти з маловідомими кінцівками, подекуди неочікуваними))) Можете спробувати вгадати :) "Язик доведе…

 • Аффтар (жжот): Arhistratig

  *** анфиса буферную зону имеет впереди себя что крайне затрудняет доступ к её загадочной душе *** ну да я обещал я помню но это же не прямо щас…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments