freya_victoria (freya_victoria) wrote,
freya_victoria
freya_victoria

Марія Башкірцева

BashkirtseffНавіть не знаю, чи відома мисткиня та авторка знаменитого щоденника (написанного французькою, як тоді було модно) вважала себе українкою, але все ж таки батько її був полтавським поміщиком та предводителем дворянства. В будь-якому разі, цікава особистість.

"Ах, як треба жаліти жінок; чоловіки принаймні вільні. Повна незалежність у щоденному житті, свобода виходити і приходити, обідати в готелі чи вдома, піти собі до парку Буа чи до кав'ярні; ця свобода - це половина боротьби за здобуття таланту і три частини щоденного щастя. Скажете: чому ж ти, яка є понадпересічною жінкою, не скористаєшся цією свободою? Це неможливо, бо жінка, що так себе визволить, якщо вона молода та гарна, - майже табу: вона стає чудною, ексцентричною, привертає до себе увагу; її осуджують, і вона у висліді менше свобідна, ніж тоді, коли вона тримається цих абсурдних звичаїв", - пише Марія в червні 1882 р. ЇЇ зацікавлює французький рух за права жінок, вона знайомиться з його лідером Юбертін Оклер (Hubertine Auclert) і стає - під псевдонімом Полін Орель - членом цієї організації й навіть публікує кілька статей у їхньому офіційному органі "Громадянка" (La Citoyenne)."

"Марія має особливе ставлення до Бога і релігії: "Молитва - найбільша потіха тим, хто не може діяти. Я молюся, але я не вірую". "Бог є винахід, який рятує нас від розпачу... Чи Він існує чи ні, ми абсолютно зобов'язані вірити в Нього, хіба ми зовсім щасливі, тоді можемо біз нього обійтися". "Не можна сказати, що я не вірю в Бога. Це залежить від того, що ми розуміємо під Богом. Якби Бог - той, якого ми любимо і якого прагнемо, - справді існував, світ був би іншим. Немає Бога, який слухає мою вечірню молитву, але я молюся щовечера, всупереч свому розуму".

"Українки в історії", Киів, "Либідь", 2006, ст. 215, 216
Tags: мистецтво, фемінізм
Subscribe

 • этапять!

  Чтобы соблюсти классическую форму должно быть: "Идите-ка вы на хуй" Но все равно зашибиззззьь :D

 • Тиё

  О светлая луна! Я шла и шла к тебе, А ты все далеко. Сливы весенний цвет Дарит свой аромат человеку... Тому, кто ветку сломал. Только их крики…

 • (no subject)

  звичайно бог в саке якщо він є насправді японський бог (Перший рядок мені підказав гугл-перекладач)

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments