freya_victoria (freya_victoria) wrote,
freya_victoria
freya_victoria

Надія Суровцова

SurovtsovaЖиття Суровцової цікаве багато в чому.
По-перше, вона працювала в галузі дипломатії (а в цій сфері взагалі жінок не дуже багато), хоча її кар'єру не назовеш дуже вдалою.


"Навчаючись, вона одночасно працювала. За Центральної Ради - діловодом у Секретаріаті внутрішніх справ (у Департаменті у справах біженців), пізніше - завідувачкою загального відділу Секретаріату (міністерства) закордонних справ (допомогло вільне знання двох європейських мов - французької і німецької). Саме тоді вона познайомилася з більшістю українських діячів і загалом з атмосферою того часу. За доби Гетьманату була начальником дипломатичного відділу (пізніше відділу преси) Міністерства закордонних справ. Після організації страйку-протесту на знак солідарності зі звільненим Колокольцевим (міністром землеробства), як зазначає в "Автобіографії від 2 грудня 1927 р." Надія Суровцова, "моє становище погіршилось, і мені запропонували "відпустку". Я залишилася, але виключно обмежуючись реферуванням газет, інтерв'ю з журналістами тощо". За Директорії наприкінці 1918 р. її призначили секретарем Інформаційного бюро дипломатичної місії УНР. У складі місії була у Відні, Берліні, Лозанні, а у квітні її звільнили. Почалося тяжке життя політичної емігрантки".

По-друге, цікаві її відносини з комунізмом.
У роки еміграції вона захопилась марксистськими ідеями, вступила до Комуністичної партії Австрії.


"1925 р. Суровцова приїздить до Харкова і 22 квітня вже виступає на мітингу-протесті проти політики Польщі. Поштовхом до її повернення в Україну були велика любов та ідеалістичний націонал-комунізм. Саме ідеалістичний націонал-комунізм спричинився до переходу на прорадянські позиції."

І чим це закінчилося для новонаверненої комуністки? Репресована 1927 року!

"Арешт і подальша доля Надії Суровцової - це ціла географія радянського ГУЛАГу: Ярославська тюрма, заслання до Архангельська, Колима. Її тричі арештовували, й жодного разу так і не було сформульовано й доведено в суді обвинувачення. Врешті-решт 1954 р. вона була амністована."

"У "Спогадах" Суровцова дасть оцінку собі й друзям: "'Яничари' таборів соціалістичного та національного, ми віддано працювали для своєї партії, батьківщини, комуністичної ідеї. Незабаром нас... було знищено тими, в руки яких ми передали свою роботу, затавровано самих зрадниками, змішано з останнім брудом"."

Взагалі, якщо почитати про життя українських діячів та діячок 20 століття, складається враження, що "куди не кинь - все клин". Опозиція до радянського режиму чи колаборація з ним однаково могли скінчитися у таборах. І навіть ті, хто просто не ліз ні до яких політичних справ, не були від цього застраховані. Наприклад, Євгенія Спаська, яка займалася етнографією, вивчала народну вишивку (!) була заарештована 1934 р. та вислана в Казахстан. Найменш постраждали, мабуть, ті, хто емігрував...

"Українки в історії", Киів, "Либідь", 2006, ст.158-161
Tags: Україна, історія
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Українські прислів'я і приказки

  Деякі прислів'я та приказки мають варіанти з маловідомими кінцівками, подекуди неочікуваними))) Можете спробувати вгадати :) "Язик доведе…

 • Аффтар (жжот): Arhistratig

  *** анфиса буферную зону имеет впереди себя что крайне затрудняет доступ к её загадочной душе *** ну да я обещал я помню но это же не прямо щас…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments