freya_victoria (freya_victoria) wrote,
freya_victoria
freya_victoria

Історія однієї книжки

apanovich 1969 р. вийшла книжка Олени Апанович під назвою "Збройні сили України першої половини XVIII ст." Вийшла вона якимось дивом, завдяки особистій зацікавленості першого секретаря ЦК КПУ.

"Багатоілюстрована книжка в твердій малиновій обкладинці з тисненими зображеннями козацьких клейнодів і зброї та із глянцевою білою суперобкладинко з козацькою печаткою і написом українським скорописом XVIII ст. із прізвищем Олени Апанович на обкладинці тиражем три тисячі примірників миттєво щезла з полиць книгарень, принісши авторці справжню наукову славу. Планувалося перевидання наступного року накладом 50 тисяч примірників, однак можновладці раптом схаменулися, що збройні сили - одна з головних ознак держави, а це, звичайно ж, суперечило їхнім уявленням про Україну як частину імперії й накликало на автора підозру в націоналізмі. До того ж, крамольним був і сам намір показати, як Російська імперія нищила козацтво.
Книжку вилучили з продажу та з усіх бібліотек, а Олену Михайлівну позбавили права працювати в Інституті історії аж на... 24 роки (лише на початку 1995 р. наказом президента Академії наук Є.О. Патона її серед інших наукових співробітників, звільнених 1972 р. "за скороченням штатів", було відновлено на роботі), так само, як і позбавлено права публікувати свої праці."

"Українки в історії", Киів, "Либідь", 2006, ст.91-92
Tags: Україна, історія
Subscribe

 • Ужгородський замок

 • Як вважаєте, що це?

  Йдемо містом, в стіні - двері, невеликі, менше людського зросту. Відчиняю, а там - туалет. Охайний, є вода. Безкоштовний. Найдивніший громадський…

 • Ужгородський ботанічний сад

  В перший день було зачинено, бо працює до 16-ї. Я вже збиралася лізти через паркан :) Лавровишня Барбарис Теж барбарис

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 7 comments