freya_victoria (freya_victoria) wrote,
freya_victoria
freya_victoria

Катерина Михайлівна Грушевська (1900 - 1943)

Українська науковиця, талановита дослідниця в галузі етнології, культуристики, етнографії, культурології. Хоча вона сама була успішною вченою, після смерті батька, Михайла Грушевсього, присвятила кілька років упорядкуванню його наукової спадщини та підготувала до друку декілька творів, над якими він працював в останні роки (так, Грушевському пощастило з дочкою Катериною так само, як Зіґмунду Фройду з дочкою Анною).
З початку 1930-х років працювати вже доводилось в тяжкій атмосфері переслідувань.
"Знаходились недавні колеги, які, даючи характеристику Катерині, зазначали, що вона "взяла на себе почесну ролю фашизму ревізувати погляди Енгельса".

"Трагічний 1938 рік. Хвору Катерину Грушевську, яка мала загострення туберкульозу, 10 липня заарештували і кинули до в'язниці. Дома залишилась немічна мати - не тільки без опіки доньки, але й без засобів на життя. Відібрали все: гроші, речі, навіть постільну білизну.
А Катерина Грушевська, заарештована в легкій літній сукні, терпіла нелюдські тортури, побиття, допити, знущання. Її зізнання з плямами сліз і крові свідчили, що 15 серпня Катерина визнала себе "членом націоналістичної організації з 20-річним стажем (1918-1938 рр.), тобто мало не з дитинства.
А дещо пізніше було влаштовано зустріч з колишним "другом" К.Штепою, який підтвердив "фашистське спрямування" праць Катерини Грушевської.

Судове засідання у квітні 1939 р., попри те, що вчена відмовилась від своїх попередніх зізнань, засудило Катерину Грушевську до позбавлення волі у виправно-трудовому таборі на вісім років із позбавленням політичних прав на п'ять років та конфіскацією особистого майна."


Точна дата та місце смерті невідомі.

"Реабілітовано вчену за відсудністю складу злочину 30 липня 1959"

"за відсутністю складу злочину"...

Нічого нового в цьому світі...

"Українки в історії", Киів, "Либідь", 2006, ст.80-82
Tags: Україна
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 3 comments