freya_victoria (freya_victoria) wrote,
freya_victoria
freya_victoria

Що я розумію про цю війну

(Це моя особиста думка цивільної людини, що базується на спостереженнях та спілкуванні з різними людьми, не тільки цивільними, але це лише imho!)
Великого бажання повернути неконтрольовані території Донбасу (чи Крим) в українському суспільстві немає.
По-перше, українцям взагалі не притаманні фантомні болі за втраченими територіями. За тою самою Кубанню, наприклад, ніхто серйозно не жалкує. Таганрог був українським, тепер російський. Середній українець взагалі про це не знає, а якщо знає, то ніяких особливих емоцій з цього приводу не відчуває. "Кримнаш" у виконанні українців складно уявити. Ще бурчати будуть, коли це станеться :)
По-друге, життя українських солдатів більшість людей вважає дорожчим за якісь там степи з териконами. Особливо на заході країни (хоча не тільки там) поширена думка: "Чому наші хлопці мають гинути за цей Донбас, якщо місцевим воно не треба?" Це не зовсім правда, бо серед добровольців є і "східняки", їх багато, не менше, ніж "западенців". Але люди бачать не східняків-добровольців, а біженців, які приїжджають в інші міста та нерідко вимагають преференцій та особливого ставлення. Зрозуміло, що виникає закономірне питання, чому ці жлоби не захищають власну землю, і якщо воно їм не треба, то навіщо це іншим. Бажання повернути солдатів додому дуже велике. І воно буде зростати.

Можливості поновити контроль над окупованими територіями, здається, теж немає. Принаймні, прямо зараз. Просто недостатньо сил для цього, не готова наша армія. Та ще досі війну намагаються не називати війною, і це зв'язує руки. Та на це є свої причини, головна з яких - повномасштабна війна для України смертельно небезпечна, скоріш за все, ми її не витримаємо. Така, як є, прихована, гібридна, для України краще (якщо тут можна говорити про "краще").

Але це ще не значить, що війна скоро скінчиться. Ні. Це, скоріше, значить, що вона затягнеться на роки :( Зараз війна йде за те, щоб утримувати новий "кордон" (пишу в лапках, але кордон посунувся, всі це розуміють). Треба бігти, щоб залишатись на місці. Рашисти та "сепаратисти" не дотримуються мінських домовленностей, їм начхати на "припинення вогню". Вони намагаються захопити Маріуполь, Донецький аеропорт, Дебальцеве. Якщо НЕ утримувати позиції, війна піде далі. І вона не зупиниться на кордоні Донецької та Луганської областей... Це теж більш-менш зрозуміло.

Україна воює не тому, що хоче воювати, не тому, що хоче повернути території, не тому, що не хоче "відпускати" Донбас. Багато людей взагалі не хоче жити в одній країні зі зрадниками, які скиглили "Путін, ввєді" та палили українські прапори. Донбасу ще довго будуть це згадувати, ще дуже довго. Здається, якщо б люди були впевнені, що можна відпустити Донбас в вільне плавання та війна закінчиться - зітхнули б з полегшенням. Але ми знаємо, що цього не буде, це не допоможе. Крим вже віддали майже без спротиву - і що, воно нам допомогло? Воно так не працює. Спроба обміняти території на мир призводить до того, що ані територій, ані миру не побачиш. Тому буде війна. Ще довго. Ще невідомо скільки. На жаль.

Помірно оптимістичний сценарій, як я його бачу, такий:
Нам вдасться стабілізувати "кордон", заморозити конфлікт. Кілька років (3? 5? 10? не знаю) буде витрачено на те, щоб модернізувати (точніше сказати: створити нову) армію. Нас чекає суттєва мілітарізація суспільства (я зовсім не в захваті, але це неминуче). Росія буде слабшати, відгорожуватись залізною завісою від решти світу, тим часом санкції розгорнуться на повну міць. Анексію Криму та псевдореспублики світ не визнає. На папері все це залишиться українським, а коли прийде час, повернемо своє.
Донбасцям доведеться деякий час пожити без України. Україна без них переб'ється, а от як нашим годувальникам сподобається без київської хунти, це ми ще подивимось. Якщо Росія наважиться на відкриту окупацію, як в Криму, це для них ще буде не гірше. Може, там буде просто філія Сомалі.
Це те, що мені здається найбільш реальним. Є песимістичні сценарії, але про них не хочу. Про сверхоптимістичні - теж.
Tags: Україна, война
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 11 comments